کمیسیون املاک

کمیسیون!بحث شیرین برای املاکی ها و عموما ناخوشایند مشتری ها که البته حق دارند!چرا؟

چون خیلی از همکاران زحمت میکشند و بیشتر از حق قانونی خودشون از مشتریان کمیسیون دریافت میکنند و این در حالی است که مشاورین املاک موظفند بر اساس تعرفه ای که هرسال از سوی اتحادیه مشاورین املاک ابلاغ میشود از طرفین معامله کارمزد دریافت کنند.

حالا امروز قراره طبق قانون اتحادیه بهتون بگیم که کمیسیون قانونی اجاره و فروش واحد مسکونی تعرفش به چه صورت محاسبه میشود، با ما همراه باشید.

محاسبه کمیسیون دفاتر املاک برای خرید و فروش ملک

در آخرین ابلاغیه اتحادیه مشاورین املاک استان تهران نرخ ها ساده سازی شده اند:

تمام قرارادادها مشمول 0.5 درصد ارزش معامله ملک شده است،یعنی 0.25 خریدار و 0.25 فروشنده باید به دفتر املاک پرداخت نمایند.

فرض کنید ملکی به ارزش یک میلیارد تومان معامله میکنید،حق کمیسیون املاک شامل 0.25 درصد به علاوه 9 درصد ارزش افزوده از هر یک از طرفین میباشد.

محاسبه حق کمیسیون دفاتر املاک برای اجاره ملک

روش محاسبه 25درصد مبلغ اجاره به علاوه 9 درصد ارزش افزوده میباشد.

فرض کنید خانه ای با مبلغ رهن 100میلیون تومان و اجاره ماهیانه 3میلیون تومان را پسندیده اید حال کمیسیون قرارداد جقدر میشود؟

در بازار ملک 100میلیون سالانه مساوی با 3میلیون ماهانه میباشد،یعنی شما برای اجاره این خانه در سال 6میلیون ماهانه پرداخت میکنید.

پس کمیسیونی که باید پرداخت کنید مساوی است با دو میلیونوچهارصد هزارتومان که نصفش را شما پرداخت میکنید و نصفش را صاحب خانه + 9درصد ارزش افزوده.

 

امیدواریم مقاله براتون مفید بوده باشه اگر سوالی در مورد نحوه محاسبه کمیسیون داشتید کامنت بزارید یا تماس بگیرید.

گروه مشاورین مسکن برلیان با کادری مجرب و حرفه ای با تجربه ۱۵ ساله در زمینه خرید و فروش ، رهن و اجاره ، امتیاز و پیش فروش در خدمت شما میباشد.

آدرس: تهران – منطقه 22 – اتوبان خرازی – بلوار پژوهش – برج G1

اینستاگرام مجموعه: 22_berlian

تماس : ۰۲۱۴۶۰۵۳۱۵۲ – ۰۹۱۲۱۹۶۷۷۹۴

ایمیل : berlian22.info@gmail.com

به این مطلب امتیاز دهید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!