شرایط خرید خانه در ترکیه

حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه چقدر است؟

دولت ترکیه امکانات و تسهیلات جدیدی را برای خرید ملک و خانه در ترکیه در نظر گرفته است. این شرایط برای افراد زیادی مطلوب به نظر می رسد و به همین دلیل سیاست جدید دولت ترکیه با رونق خوبی روبرو گشت و مورد استقبال قرار گرفت. این کشور در سال های اخیر رشد اقتصادی بسیار خوبی داشته و همین امر سبب شده که سرمایه گذاران خارجی هم مجاب شوند سرمایه خود را وادر ترکیه کنند و نسبت به خرید خانه و ملک اقدام کنند. احتمالا شما هم می دانید که با خرید ملک در ترکیه می توانید اقامت این کشور را بگیرید؛ حال بسیاری از ایرانیان با توجه به شرایط بدِ اقتصادی تصمیم گرفته اند که از این شرایط استفاده کنند و به طور کلی به کشور ترکیه مهاجرت نمایند.

خرید خانه در ترکیه

حدود 5 سال است که اتباع خارجی می توانند در کشور ترکیه خرید خانه انجام دهند و از این طریق اقامت ترکیه را دریافت نمایند. همان طور که می دانید با خرید خانه ای به ارزش 250 هزار دلار می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. گفتنی است که با خرید ملکی به ارزش 650 هزار لیر به بالا، می توانید اقامت 3 ساله برای خود و خانواده تان کسب نمایید و با تمدید 5 ساله همین اقامت امکان دریافت اقامت دائم را اخذ کنید. اقامتی که از طریق خرید خانه و ملک به دست می آورید مزایای زیادی برایتان به دنبال دارد که برخی از آن ها عبارتند از: اعطای حق شهروندی، سهولت در پیدا کردن شغل، امکان تحصیل کودکان خانواده و امکان دریافت مجوز کار از شرکت های قانونی ترکیه.

اکثر کسانی که در سال های اخیر اقدام به خرید خانه در ترکیه نموده اند، از کشورهای کویت، عراق و ایران بودند؛ دلیل این امر تنها یک چیز است و آن هم کاهش محسوس ارزش پول آن ها است که سبب شده سرمایه گذاران را راهی کشور ترکیه کند. بیشترین معاملات مربوط به خرید و فروش واحدهای مسکونی ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا، بورسا و یالووا بوده و بخش قابل توجهی از خانه های معامله شده نوساز بودند. برای درک شرایط و بررسی موقعیت این کشور جهت زندگی، پیشنهاد می کنیم ابتدا همراه با تور ارزان ترکیه سفری به این کشور داشته باشید تا بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید.

قیمت خانه در ترکیه

خرید خانه در ترکیه در ماه اکتبر سال 2018 روند صعودی قابل توجهی داشت به طوری که حدود 134 درصد نسبت به سال 2017 افزایش داشت و و به عدد 6276 واحد رسید؛ جالب است بدانید که این روند بر مردم کشور ترکیه هم تاثیر گذاشته و خرید ملک توسط شهروندان این کشور هم 19.2 درصد افزایش یافت. خرید خانه در ترکیه به فاکتورهای مختلفی چون منطقه، متراژ بنا، سال ساخت و نوع پروژه بستگی دارد اما به طور کلی قیمت هر متر خانه در ترکیه بین 3000 الی 5000 لیر می باشد؛ بدین ترتیب شما برای خرید خانه ای معمولی با متراژ 50 متر باید مبلغی برابر با 150 هزار لیر پرداخت نمایید. یعنی بر اساس قیمت کنونی لیر که 3300 تومان است، شما با در دست داشتن حدود 500 میلیون تومان می توانید خانه ای مناسب و درخور را در این کشور خریداری کنید.

محدودیت های خرید خانه در ترکیه

در خصوص خرید ملک و خانه در ترکیه، محدودیت هایی برای اتباغ خارجی وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

-اتباع خارجی تنها تا مرز 30 هکتار از املاک و مستغلات ترکیه را می توانند خریداری کنند.

-اتباع خارجی هم این امکان را دارند که برای خرید ملک مورد نظرشان از بانک ها و موسسات مالی درخواست خرید اعتباری داشته باشند.

-خریداری اراضی نظامی و امنیتی ممنوع است.

-اتباع خارجی تنها 10 درصد از اراضی هر شهر یا ناحیه را می توانند خریداری کنند.

مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه

-گذرنامه

-دو قطعه عکس ۴*۳

-دریافت کد مالیاتی محلی و افتتاح حساب در یکی از بانک های ترکیه

-مدارک مربوط به مکان سکونتی که در ایران (یا کشور خودتان) داشتید

هزینه های خرید خانه در ترکیه

برای معامله هر ملک یا خانه ای، افزون بر قیمت آن خانه هزینه های جانبی دیگری هم وجود دارد که در کشورهای دیگر هم به همین منوال است؛ این هزینه ها به شرح زیر می باشند:

-300 الی 800 لیر هزینه بیمه (برای هر نفر)

-169 دلار بابت پول خاک (برای هر نفر)

-200 لیر بابت محضری کردن کپی هر یک از پاسپورت ها

-3 الی 5 درصد مبلغ کل ملک بابت کمیسیون بنگاه

-2 الی 3 درصد مبلغ کل ملک بابت عوارض شهرداری

-2 الی 3 درصد مبلغ کل ملک بابت انتقال سند

به این مطلب امتیاز دهید
خانهواتساپپیامکتماس