نحوه جلوگیری از کلاهبرداری منطقه 22 و پروژه‌های چیتگر

مقدمه

در حال حاضر بازار معاملات منطقه 22 با توجه به اتمام ساخت پروژه‌های نیمه‌کاره و زمین‌های دارای پروانه ساخت که تا مدتی قبل روند ساخت و ساز آن‌ها متوقف شده و از بازار معاملات دور بوده‌اند، برای رهایی از این عقب‌ماندگی و همچنین بازگشت به روند ساخت و ساز، نیازمند سرمایه قابل توجهی هستند. به علت کلاهبرداری منطقه 22 و بدنام شدن بعضی از پروژه‌ها و تعاونی‌ها در بازار مسکن و از دست رفتن اعتبار آن‌ها، تعاونی‌های جدیدالتاسیس بسیاری به صورت شخصی در این منطقه شروع به کار نمودند.  آنها قبل از اتمام پروانه‌های ساخت زمین‌ها و پروژه‌ها می‌توانند با فروش و واگذاری ، مقداری از سرمایه از دست رفته تعاونی و اعضا را جبران کنند.

بسیاری از این تعاونی‌های جدید، پشتوانه‌ای برای ساخت پروژه‌ها نداشته و متکی به پرداختی‌ اعضای خود هستند، بنابراین شروع به جذب سرمایه و تکمیل اعضا از طریق پذیره‌نویسی از عموم مردم کرده‌اند تا بتوانند از این طریق سرمایه مورد نیاز خود را تأمین نمایند.

جلوگیری از گرفتار شدن در دام کلاهبرداری منطقه 22

برای جلوگیری از گرفتار شدن در دام کلاهبرداری در منطقه 22 و از دست رفتن سرمایه، باید قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های این منطقه، آگاهی کاملی از برخی موارد نظیر حسن شهرت سازنده، متناسب بودن مبالغ پرداختی با میزان پیشرفت پروژه و غیره اطمینان حاصل کرد. اولین قدم برای پیشگیری از ضرر در سرمایه‌گذاری در پروژه‌های این منطقه، بررسی پیشینه تعاونی و شخص سازنده پروژه است. یکی از بهترین راهکارها برای دستیابی به چنین شناختی، بررسی کیفیت پروژه‌های ساخته شده توسط تعاونی و میزان رضایت خریداران است.

استعلام تعاونی مسکن مربوطه

برای استعلام گرفتن در خصوص تعاونی‌ها و پروژه‌های ساخته شده یا در حال ساخت توسط آن‌ها، می‌توان از سایت‌های اینترنتی فعال در این زمینه کمک گرفت. از دیگر نکات حائز اهمیت در این رابطه، بررسی دقیق نام تعاونی است که اگر با نام دیگر تعاونی‌ها، همخوانی یا مشابهت داشته باشد، باید تحقیقات بیشتری در این رابطه صورت گیرد. زیرا گاهی یک تعاونی اعتبار خود را در میان مردم از دست می‌دهد و دوباره با نامی مشابه، یک تعاونی جدید تاسیس کرده و اقدام به کلاهبرداری منطقه 22 می‌کند.

تناسب منطقی پیش پرداخت به نسبت قیمت آپارتمان

مهم‌ترین مورد دیگر، تناسب میزان پیش پرداخت با هزینه‌های ساخت واحدهای آپارتمانی است. در برخی مواقع، مبالغی که برای پیش پرداخت در نظر گرفته می‌شود، تناسبی با قیمت اصلی آپارتمان‌ها نداشته و صرفاً برای جلب نظر مشتریان و فریب افراد ناآگاه اعلام خواهد شد. همین امر می‌تواند نشان‌دهنده شکست پروژه و کلاهبرداری تعاونی باشد.

نکات مهم در رابطه با سرمایه‌گذاری در منطقه 22

  • توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران عضو تعاونی‌های تازه تأسیس و یا تعاونی‌هایی که عمر 3 یا 4 ساله دارند نشوند، مگر در شرایط خاصی مانند شناخت مدیر و هیئت مدیره تعاونی‌ها.
  • بهتر است سرمایه‌گذاران درگیر تبلیغات افراد مشهور مانند بازیگران و فوتبالیست‌ها نشوند زیرا آن‌ها صرفاً تبلیغات را برعهده داشته و اطلاعی در رابطه با جزئیات تعاونی و سازنده‌ها ندارند.
  • حتماً باید در رابطه با تعاونی در منطقه، استعلامات لازم انجام گیرد تا از ساخت پروژه توسط آن مطمئن شد. همچنین این پروژه‌ها باید با سرعت مناسبی در حال ساخت باشند.
  • معمولاً تعاونی‌هایی معتبر شمرده می‌شوند که خود مالک زمین بوده و تنها مشارکت‌کننده در آن نباشند.
  • عضوگیری در تعاونی‌های معتبر نهایتاً در مدت دو روز انجام می‌شود. در صورتی که یک تعاونی برای برخی پروژه‌ها به مدت چندین ماه درگیر عضوگیری باشد، باید به اعتبار آن شک کرد.
  • برای جلوگیری از کلاهبرداری منطقه 22، سرمایه‌گذاران نباید درگیر ترس و طمع بشوند و بهتر است با خونسردی عمل کرده و در آرامش کافی خرید خود را انجام دهند.
  • در صورتی که سرمایه‌گذاران آشنایی کافی با تعاونی‌های این منطقه ندارند، به هیچ عنوان نباید در پذیره‌نویسی‌ها شرکت کنند.

برلیان ، مشاور املاک منطقه 22 چیتگر

4.8/5 - (24 امتیاز)
خانهواتساپپیامکتماس