نکات بازدید از آپارتمان یا خانه هنگام خرید یا اجاره

یک انتخاب مناسب با رعایت قواعد میتواند منجر به یک خرید درست و آگاهانه همراه با رضایت و آسایش خاطر بلند مدت شما شود
و نادیده گرفتن این نکات هنگام بازدید از آپارتمان می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان شما را پشیمان کند. در ادامه بعضی از نکاتی که هنگام بازدید از یک خانه جهت خرید باید به آن دقت شود را مرور می‌کنیم.
از مهم‌ترین قواعد خرید خانه درهنگام بازدید این است که دقت کنید ساختمانی که مدنظر ماست چه آپارتمان چه خانه ویلایی در چه محله‌ای قرار دارد.

محله یا کوچه: هنگام بازدید از ملک بهتر است به خیابان یا کوچه ای که ساختمان در آن قرار دارد دقت ویژه داشته باشید. زیرا بعضی کوچه‌ها باریک هستند و در نتیجه عبور و مرور در آن دشوارمیشود به خصوص در هنگام اسباب‌کشی می‌تواند اهمیت زیادی پیدا کند. علاوه بر این برخی کوچه‌ها بسیار پر رفت و آمد هستند. اگر ساختمان پزشکان یا رستورانی در آن خیابان یا کوچه‌ قرار داشته باشد باید انتظار سر و صدای زیادی را داشته باشید. اگرخانه مورد نظر در کوچه‌ای شلوغ قرار داشته باشد باید شلوغی‌های مداوم و مزاحمت در رفت و آمد را به جان بخرید
بنابراین توجه به کوچه نیز جزو قواعد خرید خانه محسوب می‌شود

(گروه مشاورین املاک برلیان – منطقه 22)
همسایه ها : داشتن همسایه‌ی خوب نقش مهمی جهت آرامش داشتن در خانه دارد. شاید حتی بتوان گفت همسایه‌ی خوب و بی‌حاشیه از مهم‌ترین موارد قواعد خرید خانه باشد. حین بازدید از ملک در این مورد تحقیق کنید. اینکه ببینیم خانه در کدام محله قرار دارد کافی نیست. باید همسایه‌های اطراف یک خانه ویلایی یا ساکن در آپارتمان زمان بازدید ساختمان را در نظر داشت. در این زمینه می‌توان به چند صورت عمل کرد.
به عنوان مثال از خود همسایه‌ها در مورد آن محله پرس‌وجو کرد. به هر حال همیشه افراد صادقی پیدا می‌شوند که حقیقت را بگویند. بازدید از ملک به دفعات و در زمان‌های مختلف هم می‌تواند در این زمینه موثر باشد. هر چه شناخت شما بیشتر باشد، انتخاب بهتری خواهید داشت. اگر خانه مورد نظر آپارتمانی باشد، حین بازدید از ملک به تمیز بودن راهروها و میزان سر و صدای موجود در ساختمان توجه کنید.
همچنین دقت به وجود کفش جلوی هر واحد آپارتمان و سالم بودن لامپ‌های راهروها به شناخت شما کمک می‌کند. اگر حین بازدید از ملک در مواردی که گفته شد مشکلی دیده نشود، می‌توان به عنوان نکته مثبتی در نظر گرفت.
آرامش و آسایش ، توجه به میزان شلوغی خیابان، محله، کوچه و ساختمان حین بازدید از ملک بسیار مهم است. اگر شما فرد آرامی هستید و به دنبال جایی می‌گردید که پس از یک روز شلوغ بتوانید به آن بازگردید، حتما به این موارد توجه کنید. خیابان‌های مرکز شهر معمولا شلوغ‌ترین مناطق هستند.
گرچه دسترسی به سایر مناطق از مرکز شهر راحت‌تر است اما معمولا به دلیل شلوغی طرفدار کمتری دارد. همسایگی با مدارس، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های دولتی و مراکز تجاری، می‌تواند آرامش شما را تهدید کند.
همچنین، قبل از بازدید از ملک، به این موضوع توجه کنید که تعداد واحد‌های زیاد در یک ساختمان، می‌تواند باعث شلوغی شود. اگر انتخاب شما، آپارتمان است، به تعداد واحدهای ساختمان به طور کلی و تعداد واحدهای هر طبقه دقت کنید.

(گروه مشاورین املاک برلیان – منطقه 22)
دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی: برای بسیاری از افراد، دسترسی به ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس‌های شهری و حتی مترو اهمیت بالایی دارد. این مساله برای کسانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، یک ضرورت قلمداد شود.
در هر صورت این قابلیت دسترسی می‌تواند یک امتیاز برای ملک به حساب آید.
امکانات رفاهی: دسترسی به امکانات رفاهی برای همه ما اهمیت دارد. اینکه مجبور نباشید برای هر خرید ساده‌ای از وسیله نقلیه استفاده کنید یا مسافت زیادی را بپیمایید تاثیر زیادی روی رضایت شما از محل زندگی‌تان خواهد داشت.
به همین دلیل هنگام بازدید از ملک و در حال گذر از محله، دقت کنید که چند سوپرمارکت، میوه فروشی، نانوایی و مواردی از این دست در آن محله وجود دارد. در واقع می‌بایست به نیازهای خود توجه کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.
نزدیکی به امکانات رفاهی مانند مغازه‌ها، نانوایی، میوه‌فروشی و… می‌تواند خیال شما را بابت انجام امور روزمره راحت کند

بررسی وضعیت عمومی ساختمان هنگام بازدید از ملک عرض ورودی
ساختمان: اگر برایتان مهم است، مبلمان، کتابخانه، کمد، یا یخچال ساید بای سایدتان به راحتی از ورودی ساختمان رد شود دقت کنید که عرض ورودی باید حداقل ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. بهتر است که در ورودی ساختمون دو لنگه باشد. در هنگام بازدید ساختمان به عرض راهروها و سقف نیز دقت کنید و از قبل اندازه‌ی وسایل بزرگ خود را که قرار است وارد آن خانه کنید را داشته باشید
هنگام بررسی خانه، اندازه‌ ورودی، سقف و راهروها را برای عبور لوازم منزل یادداشت کنید

(گروه مشاورین املاک برلیان – منطقه 22)
وضعیت واحدها در هر طبقه: تعداد طبقات آپارتمان و نیز تعداد واحدهای هر طبقه اهمیت زیادی دارد. تعداد واحدهای کمتر مساوی است با سر و صدا و خرابی کمتر و بهداشت محیطی بیشتر. به علاوه، معمولا آپارتمان‌هایی که در ورودی آن‌ها رو به یکدیگر باز می‌شود طرفدار کمتری دارد. همچنین فاصله‌ی واحدهای یک آپارتمان از هم و مناسب بودن مساحت هر طبقه نیز مهم است.

عرض راه‌پله‌ها: عرض راه‌پله‌ها جهت جابه‌جایی وسایل و اسباب‌کشی اهمیت زیادی دارد. در بیشتر ساختمان‌ها، اجازه نمی‌دهند که وسایلتان را با آسانسور جابه‌جا کنید. مشکل خراب شدن آسانسور مانعی جهت جابه‌جایی وسایل خواهد بود به همین دلیل، حین بازدید از ملک توجه کنید که عرض راه‌پله‌ها می‌بایست حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد. در این صورت می‌توانید وسایلتان را به راحتی جابه‌جا کنید و نگران اسباب‌کشی نباشید.

وضعیت ایمنی ساختمان: اگر قصد خرید ملکی را داریم بهتر است هنگام بازدید از ملک یک کارشناس خبره با خود به همراه ببرید تا بتواند اطلاعات ساخت را از مالک بپرسد . گزینه اصلی در این مرحله اعتماد کردن به مالک و بررسی ادعاهای او است. می‌توانید با بررسی نقشه ساختمان، بررسی کیفیت ساخت، ستون‌های واحد‌های مسکونی و ستون‌های پارکینگ از میزان ایمن بودن ساختمان در مقابل حوادثی مانند زلزله تا حدودی مطمئن شوید.

حفظ حریم خصوصی: رو به روی هم نبودن درهای ورودی ، استفاده از عایق صدا برای دیوارها و استفاده از پنجره‌های دوجداره می‌توانند در حفظ حریم شخصی شما موثر باشند.

پارکینگ: یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به آپارتمان‌نشینی پارکینگ است. در مورد پارکینگ هنگام بازدید از ملک بهتر است به نکاتی دقت شود. مسقف بودن پارکینگ یا اینکه در فضای باز باشد اهمیت زیادی دارد. پارکینگ مسقف به دلیل حفظ خودروی شما از بارش ها اهمیت زیادی دارد‌.
همچنین، هر چه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، آن پارکینگ مناسب‌تر ساخته شده است. برخی آپارتمان‌ها، مکانی برای خودروی اضافه یا مهمان در نظر گرفته شده است. این مورد یک مزیت به حساب می‌آید.

کنتور آب، برق و گاز: فراموش نکنید که حتما در مورد مجزا بودن کنتور آب و برق و گاز جویا شوید. اگر کنتورها جدا نبود حتما از مدیر ساختمان یا مشاور املاک در خصوص نحوه محاسبه هزینه‌ها بپرسید.

شارژ ماهیانه: قرار نیست هر چه شارژ ماهیانه کمتر باشد، یک امتیاز محسوب گردد. مبلغ شارژ ماهیانه باید با نیازها و مخارج ساختمان، ساکنین هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت هنگام بروز هر گونه مشکل مثل خرابی و تعمیرات همه اهالی آپارتمان با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین، بهتر است حین بازدید از ملک در این مورد اطلاعات دقیقی کسب نمایید.
بهترین طبقات در آپارتمان: معمولا طبقات اول و آخر بدترین طبقات و طبقات میانی برای زندگی بهتر هستند. در طبقه اول رفت و آمد بیشتر است و نیز امنیت پایین‌تری نسبت به باقی طبقات دارد. طبقه آخر نیز در برابر گرما و سرما آسیب‌پذیرتر است. همچنین به هر دلیلی اگر آسانسور مشکلی پیدا کند یا برق برود، ساکن طبقات بالا باید پله‌های زیادی را بگذراند تا به طبقه موردنظر برسد.

نکات مربوط به داخل ساختمان مسکونی
آشپزخانه: از آنجایی که خانم‌های خانه‌دار بیشتر وقت خود را در آشپزخانه صرف می‌کنند، نورگیر بودن آشپزخانه اهمیت زیادی دارد حین بازدید از ملک حتما دقت کنید که اتصالات مربوط به سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و پکیج یا آبگرمکن به درستی و در جای مناسبی تعبیه شده باشد تا زمان نصب این وسایل با مشکل مواجه نشوید.

سیستم سرمایش و گرمایش: حتما به صورت کامل سیستم سرمایشی و گرمایشی را هنگام بازدید از ملک برای خرید بررسی کنید. استفاده از سیستم‌های برقی در شهرهایی که تعرفه مصرفی برق کمی ندارند می‌توانند در ماه‌های بسیار گرم یا بسیار سرد جیب شما را به راحتی خالی کند. اگر ملک مورد نظر از کولر آبی یا بخاری استفاده می‌کند حتما از مناسب و باز بودن مجاری آن‌ها مطمئن شوید.

نورگیر بودن ملک : داشتن نور طبیعی و کافی برای خانه میتواند در رفتار و روحیه افراد اثر مثبتی داشته باشد و هم از نظر زیبایی شناسی و نیاز کمتر به مصرف برق می‌تواند مفید باشد. هنگام بازدید از ملک برای خرید یک بار در ظهر و یک بار در غروب از خانه بازدید کنید تا نورگیری آن را به خوبی ببینید. بهترین نورگیری را ابتدا ملک‌های جنوبی و سپس ملک‌های شمالی دارند.

کف‌پوش: یکی از قسمت‌های مهم هر ملکی، جنس کف پوش استفاده شده در آن است. هر کف‌پوشی روش‌های شست و شو، مراقبت و ظاهر متفاوتی دارد. از مزایا و معایب جنس‌های مورد استفاده برای کف‌پوش مطلع شوید تا بتوانید با دید بازتری برای خرید خانه اقدام کنید.

بالکن: قسمت بالکن در آپارتمان‌ها می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. در صورتی که بالکن در کنار آشپزخانه باشد می‌تواند کمک بزرگی برای پخت و پز باشد و یا می‌تواند به محلی برای پرورش گل و گیاه تبدیل شود. بالکن گاهی می‌تواند نقش یک کمد یا انباری کوچک را نیز برای خانه شما بازی کند. پس هنگام بازدید ساختمان از محل و متراژ بالکن مطمئن شوید.

دیوارپوش‌ها: جنس، رنگ و کیفیت دیوار پوش یک خانه تاثیر زیادی بر افرادی که وارد آن ملک می‌شوند دارد. در حال حاضر دیوارپوش‌هایی که قابل شستشو نیستند محبوبیت زیادی ندارند و سختی زیادی برای مالک یک ساختمان دارند. از پیش از جزئیات جنس دیوارپوش مطمئن شوید تا مجبور بعد از خرید ملک مجددا برای تغییر دیوارپوش هزینه‌ای بپردازید

جمع‌بندی
جستجوی مداوم و طولانی برای پیدا کردن ملک مورد نظر می‌تواند بسیار طاقت فرسا و خسته کننده باشد. گاهی مجبور می‌شوید تا هفته‌ها یا ماه‌ها به محله‌های مختلف رفته و خانه‌های متفاوت را ببینید. بازدید از ملک آن هم در هوای گرم تابستانی و یا ترافیک کلافه کننده ممکن است باعث عجول شدن شما شود. فشاری که برای معامله یک خانه به شما وارد می‌شود می‌تواند باعث شود که بعضی از شرایط را نبینید. دقت نکردن به قواعد خرید خانه نه تنها می‌تواند باعث پشیمانی و حس منفی شما شود، بلکه ممکن است ضرر سنگینی برای شما داشته باشد.

برای مشاوره در امر خرید یا اجاره آپارتمان در چیتگر (منطقه 22) با ما تماس بگیرید.
ثابت : 02146126510 
همراه : 09121967794
(گروه مشاورین املاک برلیان – منطقه 22)

به این مطلب امتیاز دهید
خانهواتساپپیامکتماس